Arap Birliği’nden Irak’ta siyasi güçlere ‘tansiyonu düşürme’ daveti

Posted by

Irak’ta geçen yıl ekim ayında yapılan seçimlerde çoğunluk elde eden Mukteda es Sadr’ın hükümet kurulamaması üzerine siyasetten geri çekilmesine yönelik Sadr yanlılarının düzenlediği protestolarla ilgili Arap Birliği’nden davet yapıldı.

Arap Birliği Genel Sekreterlik Sözcüsü Cemal Rüştü, “Genel Sekreter Ebu Gayt Irak’taki mevcut krizin gidişatını yakından takip ediyor ve tüm tarafların Irak’ın üstün çıkarlarını her türlü ferdî yahut partizan çıkarların üstünde tutması davetinde bulunuyor. Ülkedeki siyasi güçlere fitnenin bir an evvel son bulması ve tansiyonun düşürülmesi için davette bulunuyor” açıklaması yaptı.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, yaptığı yazılı açıklamada “Yaşanan krizin aşılması için ülkenin güvenlik ve istikrarını sağlamayı, sivil ve toplumsal barışı sağlamlaştırmayı amaçlayan, vatanın menfaatini önceleyen gerçek ulusal bir diyaloğa gereksinim olduğunu” vurgulamıştı.

Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi de “Siyasi tıkanıklık için tahlil de siyasaldır. Tahlil, yapan ve samimi diyalogla ayrıyeten Iraklılar için yapılacak fedakarlıklarla mümkündür” açıklaması yapmıştı.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Toplumsal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Mukteda es-Sadr destekçileri, Uyum Çerçevesi’nin başbakan adayını protesto etmek için Bağdat’ta hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’yi basarak meclis binasına girmiş, meclis binasında süresiz oturma aksiyonu başlatmıştı. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.