Ankara Bayan Platformu: İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, bizim için bitmedi

Posted by

Nur Kaplan

ANKARA – Türkiye’nin “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Uğraşa Ait Avrupa Sözleşmesi”nden resmi olarak çekilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti.

Türkiye’nin 11 Mayıs 2011 tarihinde birinci imzacısı olduğu “İstanbul Sözleşmesi” Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan kararla 20 Mart 2021 tarihinde feshedildi, 1 Temmuz 2021’de ise mukaveleden ‘resmi’ olarak çıkıldı.

Ankara Bayan Platformu’nun davetiyle Sakarya Caddesi’nde bir ortaya gelen bayanlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz bizim için bitmedi” pankartı önünde “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Yaşasın bayan dayanışması”, “İstanbul Kontratı Yaşatır” sloganları eşliğinde aksiyon düzenledi.

‘İSTANBUL KONTRATI KALKTI, FAİLLER CESARETLENDİ’

Ankara Bayan Platformu ismine konuşan Zeynep Ülger, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenin tüm kazanılmış haklara yönelik bir atak olduğunu söyledi. Ülger, şunları söz etti:

“Yıllardır uygulanması için gayret ettiğimiz İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçilen bu bir yılda ne oldu? 302 bayan erkekler tarafından öldürüldü, 254 bayan cinayeti kuşkulu vefat olarak kayıtlara geçti. Bayanların nafaka hakkına göz dikildi, boşanmalarda aile arabuluculuğu getirileceği tartışıldı. Şiddet gören bayanlara karakollarda İstanbul Mukavelesi kalktı biz muhafaza vermiyoruz denildi. Muhafaza önlemlerinin reddedildiği, mevcut uzaklaştırma kararlarının uzatılmadığı, tecavüz faillerinin tutuksuz yargılandığı bir fiiliyatta failler daha da cesaretlendirildi.”

‘HAYATLARIMIZDAN, İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

İstanbul Sözleşmesi’nin maksadının bayanları her türlü şiddetten korumak, bayana yönelik şiddet ve aile içi şiddetle gayret etmek, her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak ve bayanları güçlendirerek gerçek manada bayan erkek eşitliğini teşvik etmek olduğunu söyleyen Ülger, şöyle devam etti:

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmek devletin en temel sorumluluğu olan bayanların hayat hakkını korumaktan vazgeçmek demektir.
Kadın-erkek eşitliğine inanmadığını her fırsatta söyleyen Cumhurbaşkanın kontrattan çekilme kararı, iktidarın bayan düşmanı siyasetleri, gerçek adalet değil erkek adaleti uygulayan yargı, mağduru korumak yerine failin sırtını sıvazlayan kolluk dahil biz bayanların ömrünü cehenneme çeviren kim varsa her bir hareketlerinin hesabını soracağız. İmza çekilme kararının açıkça Anayasa’ya alışılmamış olması nedeniyle açılan iptal davaları Danıştay’da görülürken her duruşmada Türkiye’nin dört bir yanından gelen bayanlar salonu doldurdu ve kontrattan vazgeçmeme iradesini ortaya koydu. ‘Yargı bağımsızlığı’ da düşünüldüğünde verilecek karar ne olursa olsun haklarımızdan, hayatlarımızdan ve eşit hayat gayretimizden de İstanbul Sözleşmesi’nden de vazgeçmeyeceğiz. Bizim için bitmedi.”

19 MART’TAN BU YANA 361 BAYAN KATLEDİLDİ

19 Mart gecesi mukaveleden çıkılmasının akabinde bayanlar sokaklara çıkıp “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” diyerek Türkiye’nin dört bir yanında hareketler düzenledi. İstanbul Mukavelesi’nin feshi kararının iptali talebiyle açılan davaların üçüncü küme duruşmaları geçtiğimiz günlerde Danıştay’da görüldü. Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun tertipli olarak yayımladığı datalara nazaran ise 19 Mart’tan bu yana 361 bayan erkekler tarafından öldürüldü, 286 bayan ise kuşkulu olarak meyyit bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.