Anadolu’yu Türk yurdu yapan savaşların kalıntıları gün yüzüne çıkarılıyor

Posted by

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce, savaşların yapıldığı yerlerin tam olarak belirlenmesi, savaşlarda ömrünü yitirenlerin gömüldükleri yerlerin tespit edilmesi, savaşların tesirleri ve izleri konusunda somut ispatlar bulunması hedefiyle projeler yürütülüyor.

AA’da yer alan habere nazaran; tarihi metinlerin aktardığından öte maddi ispatlara ulaşılması hedeflenen çalışmalardan birincisi Malazgirt Meydan Muharebesi’nin gerçekleştiği alanda 2020’de başlatıldı.

Çalışmayı Ahlat Müze Müdürlüğü, Muş Alparslan Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bir arada yürütüyor.

Önemli bulgulara ulaşıldı

Malazgirt Savaş Alanının Tespiti Tarihi ve Arkeolojik Yüzey Araştırması Projesi kapsamında yapılan çalışmalarda, savaşta kullanıldığı düşünülen ok ve mızrak uçları üzere değerli bulgulara ulaşıldı.

“Savaş arkeolojisi”

“Savaş alanı arkeolojisi” kapsamındaki çalışmaların ikincisi ise Türklerin Anadolu’daki varlığını perçinleyen Büyük Taarruz’un yapıldığı alanlarda gerçekleştiriliyor.

Savaş alanı yüzey araştırmaları

Osmanlı’da fetret devrini başlatan, 2. Beyazıt’ın Timur’un ordusuna yenildiği Ankara Savaşı’na sahne olan Çubuk Ovası da savaş alanı yüzey araştırmalarının yapıldığı üçüncü alan olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.