AK Parti’den Ahmet Şık’a 100 bin liralık tazminat davası

Posted by

AK Parti’nin avukatları, “partinin kişilik ve saygınlığına atakta bulunduğu” gerekçesiyle Türkiye Emekçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık’a 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

AK Parti’nin avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan’ın asliye hukuk mahkemesine sunduğu dava dilekçesinde, AK Parti’nin, faaliyetlerini hukuka ve mevzuata uygun sürdüren siyasi bir teşekkül olduğu belirtildi.

Dilekçede, davalı Şık’ın dijital ortamda yayın yapan bir kanaldaki açıklamalarında, AK Parti hakkında katlanılması mümkün olmayan cürüm isnadı ve iftiraların yer aldığı, AK Parti’nin kişilik haklarına hücumda bulunulduğu, kelam konusu açıklamaların tabir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği aktarıldı.

Ahmet Şık’ın, gerçek dışı argümanlarla kamuoyunu yönlendirme ve toplum nezdinde partinin prestijini zedeleme kastıyla hareket ettiği, partinin kişilik haklarını alenen ihlal ettiği bildirilen dilekçede, şu değerlendirmeye yer verildi:

“Davalı, müvekkil partinin, parti yöneticilerinin, üyelerinin ve hukukî kişiliğinin gurur ve haysiyetini zedelediği üzere, kamuoyu nezdinde müvekkil partiye karşı haksız isnatlarda bulunarak, olumsuz fikirler geliştirme kampanyasına girişmiştir. Davalının emeli, müvekkil partiyi hukuka muhalif hareketlerin içinde olmakla suçlamak ve bu vesileyle müvekkil partinin prestijini sarsmaktır. Bu nedenle hareketin hukuka tersliği da açıktır. Dava konusu açıklamaların, davalının kusuru sonucu gerçekleştiğine dair rastgele bir tereddüt bulunmamaktadır.”

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE TENKİT HUDUTLARI AŞILDI’

AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararları ile Yargıtay içtihatlarından örnekler verilen dilekçede, “İfade özgürlüğü sınırsız olmayıp, yeniden tıpkı düzenlemelerle şahısların gurur ve haysiyetleri muhafaza altına alınmıştır. Somut olayda davalı söz özgürlüğü ve tenkit hudutlarını aşarak müvekkil partinin kişilik haklarına atakta bulunmuştur.” tabirleri kullanıldı.

Partinin siyasi konumu ve toplumdaki pozisyonu gereği manevi kıymetlerinin açıkça ziyan gördüğü kaydedilen dilekçede, bu kapsamda partinin kişilik hakları ve saygınlığına akında bulunduğu gerekçesiyle davalı Ahmet Şık’ın 100 bin lira manevi tazminata mahkum edilmesi talep edildi.

NE OLMUŞTU?

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Medyascope’ta Ruşen Çakır’a konuk olmuş, “AKP’ye MHP’ye bırakmayacağız bu muhalefeti ki onlar darmaduman olacaklar. Hepsi cürüm örgütü üyesi olmaktan yargılanacak yapıdan bahsediyoruz. Pak olanları suça bulaşmayanları mecliste kalmaya devam etsin. Lakin AKP bu nedenle kapatılacak ya! AKP bir siyasi parti muamelesi görmeyecek bu devir kapanırsa. AKP bir hata örgütü olduğu için kapatılacak. Siyasi parti kılığına girmiş bir kabahat örgütü diyecekler” sözlerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.