ABD’den krizi tırmandıracak kıtalararası balistik füze denemesi

Posted by

ABD Hava Kuvvetleri Global Akın Komutanlığı (AFGSC) tarafından yapılan açıklamada, Minuteman III kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirildiği duyuruldu.

ABD, kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirdi. ABD Hava Kuvvetleri Global Hücum Komutanlığı (AFGSC) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Minuteman III kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirildiği belirtilerek, “Bu test, ABD’nin nükleer caydırıcılığının inançlı, emniyetli, emniyetli, 21’inci yüzyılın tehditlerini caydırmak ve müttefiklerimize itimat vermek için tesirli olduğunu göstermeyi amaçlayan rutin ve periyodik faaliyetlerin bir kesimidir. Bu tıp testler daha evvel 300’den fazla defa yapıldı ve bu test mevcut global gelişmelerin sonucu değildir” denildi.

Californiya eyaletinde yer alan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılan silahsız balistik füze, 6 bin 760 kilometre yol kat ederek Marshall Adaları’ndaki Kwajalein Mercan Adası’ndaki maksadı vurdu. Minuteman III, ABD ordusunun stratejik cephaneliğinin anahtarı olarak görülüyor. Füze, 9 bin 660 kilometreden fazla menzile sahip ve saatte yaklaşık 24 bin kilometre süratle ilerliyor.

“TESTLERİMİZ DÜNYADAKİ GELİŞMELERE REAKSİYON DEĞİL”

576. Uçuş Testi Filosu Kumandanı Albay Chris Cruise yaptığı açıklamada, “Hiç kuşkunuz olmasın, nükleer gücümüz ülkemizin ve dünyadaki müttefiklerimizin ulusal güvenliğinin temel taşıdır. Bu planlı test, ulusumuzun ICBM (Kıtalararası Balistik Füze) filosunun silah sisteminin hazır ve güvenilirliğini gösteriyor” dedi.

Görev Gücü kumandanı Tümgeneral Armand Wong ise yaptığı açıklamada, “Testlerimiz çok evvelden planlandı ve dünyadaki gelişmelere reaksiyon değil. Her fırlatma için titiz bir planlama süreci, fırlatmadan altı ay ila bir yıl evvel başlar” tabirlerini kullandı.

TESTLER, RUSYA VE ÇİN NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ

ABD, bu ayın başlarında Tayvan yakınlarındaki tatbikatları nedeniyle ile Çin ile artan tansiyonu önlemek ve geçtiğimiz nisan ayında ise Ukrayna’da devam eden savaş sırasında Rusya ile olan nükleer tansiyonu düşürmek maksadıyla kelam konusu testleri iki defa ertelemişti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin geçtiğimiz şubat ayında yaptığı açıklamada, ülkesinin nükleer kuvvetlerinin yüksek alarma geçirmiş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin nükleer savaşa yol açabileceğine dair endişeler artmıştı. Lakin ABD, şimdiye kadar Washington’un nükleer alarm düzeylerini değiştirmek için hiçbir neden görmediğini açıkladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.