15 Temmuz etkinliğinde konuşan ilahiyatçı Ümit Toru bilimi gaye aldı: ‘Küfür ve sapıklık fen ve ideolojiyle besleniyor’

Posted by

Amasya Üniversitesi’nde 15 Temmuz darbe teşebbüsünün altıncı yıldönümü nedeniyle “FETÖ ve Gibisi Yapıları Besleyen Sosyopolitik Yer ve Yanlış Dini Anlayışlar” bahisli konferans düzenlendi. Amasya Üniversitesi Ulusal Hâkimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki aktiflikte konuşan ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ümit Toru bilimin dinsizliği artırdığını sav etti.

Toru, “Maalesef kimi periyotlar prestijiyle bu ümmet ortasında dinsizlik yaygınlaşmış ve pek çok insan ateist olmuştur. Yeniden kimi karanlık devirlerde mescitler terk edilmiş, Kuran unutturulmuştur” dedi. 

Toru, konuşmasının devamında ise şunları söyledi:

“Günümüzde bir çeşit cahiliyenin yaşandığından kelam edebiliriz. Lakin geçmişte beşerler cahiliye bilgisizlikten beslenirken şimdilerde küfür ve sapıklık fen ve ideolojiyle besleniyor. Zannediyorum bu cahiliye, efendimizin neşrettiği parıltılarla bertaraf edilen cahiliyeden daha tehlikeli.”

REKTÖR DE KATILDI

Konuşmanın yapıldığı aktifliğe Amasya Valisi Mustafa Masatlı, AKP Amasya Milletvekili M. Levent Karahocagil, Amasya Belediyesi Lider Vekili Ahmet Çoban, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı ile kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, üniversite işçisi katıldı. Konferansın sonunda Vali Masatlı Ümit Toru’ya çiçek takdim etti. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.